PRP NEDİR?

PRP (Trombositten Zengin Plazma):

PRP uygulaması tam kandan trombosit yönünden zengin plazma elde edilmesi temeline dayanır.

Trombosit (Platelet) Nedir?

Trombositler; pıhtılaşma, yara iyileşmesi ve doku yenilenmesinde görev alan kan hücreleridir. 

Kanamaya sebep olan yaralanma durumlarında, trombositler aktive olur ve granüllerinde depolanan proteinler ile büyüme faktörleri (VEGF, IGF, FGF, PDGF, EGF, TGF-β) açığa çıkar.

 

Büyüme faktörleri kök hücrelerin aktivasyonu, çoğalması ve farklılaşması proseslerinde görev alarak yara iyileşmesi ve doku yenilenmesini sağlarlar. 

PRP; kanın trombosit açısından konsantre edilmiş halidir. 

PRP Uygulamasının Etki Prensibi

Sağlıklı bir insan kanının %93ünü eritrositler (kırmızı kan hücreleri) oluştururken, %6sını trombositler (plateletler) ve %1ini lökositler (beyaz kan hücreleri) oluşturur. 

Kanı oluşturan bu bileşenler santrifüj işlemiyle, molekül ağırlıklarına göre farklı fraksiyonlar oluşturarak birbirinden ayrılabilir. 

PRP uygulamasının etki mekanizması, tam kandaki eritrosit : trombosit oranının tersine çevrilmesi prensibine dayanır. Santrifüj sonrasında toplanan PRP fraksiyonunda, tam kana oranla, trombosit (platelet) konsantrasyonu artmış, eritrosit konsantrasyonu azalmış olur. 

PRP otolog bir uygulamadır: Hastanın kendi kanından elde edilen trombositçe zengin plazma yine hastanın kendisine uygulanır. Bu nedenle PRP uygulamasının alerji ya da rejeksiyon gibi majör riskleri bulunmaz.

Merkez Ofis

 

Karabağlar Mah.

5758 Sk. No:4 H/11

Karabağlar / İzmir – TÜRKİYE

Fabrika

 

İbni Melek O.S.B Mah.

Tosbi Yol 5 Sk. No:46

Tire / İZMİR – TÜRKİYE

Tel: +90 (232) 264 66 68

Faks: +90 (232) 264 84 00

E-mail: info@disera.com.tr

1996 - 2020 Disera Tıbbi Malzeme Lojistik Sanayi ve Ticaret A.Ş © Her hakkı saklıdır. Disera, Altech ve Vacusera, Meditera Grup'un şirket ve ticari markalarıdır. Bu sitede başka şirketlere ait diğer markalar da yer almış olabilir.